AFP
Nükleerde “Prematüre” Sorun

Nükleerde “Prematüre” Sorun 21 Aralık 2017

ABD’de yayınlana bir rapora göre Columbia Sınıfı nükleer denizaltıların inşaasının hızlandırılması için kendini kanıtlamamış ve prematüre (gelişimini tamamlamamış) teknolojilerin kullanımının risk taşıdığı belirtildi.

Raporda, ABD Donanması’nın denizaltı inşa takviminde agresif bir yol seyrettiği, bu yüzden de özellikle nükleer reaktör, entegre güç sistemi ve tahrik sistemlerinde tercih edilen teknolojilerin, sürecin hızlandırılması adına kendilerini kanıtlamadan kullanıldığına dikkat çekildi. Yine aynı rapora göre bu durum, denizaltıların inşaasında gecikmelere yol açabileceği gibi ABD’nin son yıllarda başını sıkça ağrıtan bütçe aşımına da sebebiyet verebilir.

Columbia Sınıfı denizaltılar eskiyen Ohio Sınıfı denizaltıların yerini alması için inşa edilecek. 12 adet inşa edilecek platformlardan ilkinin Ohio Sınıfı denizaltıların ömürlerini doldurmaya başlayacağı tarih olan 2031 yılına yetişmesi isteniyor. Platformların detaylı tasarım fazı ihalesini Eylül 2017’de 5,1 milyar Amerikan Doları teklifle General Dynamics Electric Boats kazanmıştı.

Kısa Link : http://c4news.me/HHCNr
Paylaş:
81. Sayı

İLGİLİ HABERLER