AFP

Özel Kuvvetler hayalet kros motoru sürecek 30 Mayıs 2016

Amerikan İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı’nın (Defence Advanced Research Projects Agency/DARPA) özel kuvvetler için geliştirdiği motorkros projesi gerçeğe dönüştü. İki firma DARPA’nın aracını üretti:  Silent Hawk ( Sessiz Şahin) ve Nightmare (kâbus)

Logos Technology’nin ürettiği Silent Hawk ve LSA Autonomy’nin Nightmare pek çok benzerliği  bulunuyor. Her ikisi de hem elektrik motora hem de her türlü akaryakıtı kullanabilen motora sahip. Elektrik motoru hareket ettiren lityum –iyon batarya devreye girdiğinde araç fark edilmeyi zorlaştırmak üzere sessiz moda geçiyor. Her iki aracın ön ve arka tekerlerinde bağımsız olarak çalışan motor bulunuyor.

Silent Hawk aracının menzili yaklaşık 275 km ve motor 40 beygirlik güç üretiyor. Elektrik motoru kullanıldığında araç konuşan insan sesi seviyesinde yaklaşık 55 desibel gürültü yayıyor.  Fosil kaynaklarla çalışırken motor elektrik süpürgesi kadar ses çıkarıyor. Nihgtmare aynı özelliklerin daha büyük versiyonu. Bu araç daha ağır ve daha güçlü.

Özel Kuvvetler hayalet kros motoru sürecek

Kısa Link : http://c4news.me/ZoHkP
Paylaş:
82. Sayı