AFP
Pakistan Uzun Menzilli HSS Peşinde

Pakistan Uzun Menzilli HSS Peşinde 10 Aralık 2018

Hava savunma şemsiyesini güçlendirmek isteyen Pakistan, HQ-16 temelli LY-80 orta menzilli hava savunma sistem tedarikinin ardından şimdi de uzun menzilli hava savunma sistemi için arayışa girdi.

Rus TASS Haber Ajansı’nın haberine göre Pakistan, hava savunma şemsiyesini genişletecek çözümler için bir fizibilite çalışması yürütüyor. Çalışmaların odaklandığı esas nokta ise Çin menşeili FD-2000 sistemi.

Toplamda dokuz adet sipariş edilen LY-80 sistemlerinin teslimatları tamamlandı. Tedariki için Mart 2017’de görüşmelerine başlanan tüm sistemler, şu anda operasyonel halde. Bunun yanında Pakistan, Çin ile 200 adet QW-18 omuzdan atılır hava savunma füze fırlatıcısı için de Çin ile temasa geçti. Görüşmelerin olumlu sonuçlanması hâlinde fırlatıcılar, Çin lisansı altında Pakistan’da yerel imkânlarla üretilecek.

HQ-9 sisteminin ihracat versiyonu olan FD-2000, Rus menşeili S-300 sistemlerine benzer özellikler taşıyor. Yarı aktif radar güdüme sahip olan sistem, 4,2 Mach sürate erişebiliyor. FD-2000, 27 bin metre azami irtifada etkili olabiliyor.

 

Kısa Link : http://c4news.me/hIjiG
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER