AFP
Pasifik'e İlave Bronco

Pasifik'e İlave Bronco 25 Temmuz 2018

Filipinler havadan COIN (Counterinsurgency / ayaklanma bastırma) kabiliyetini artırmak istiyor. Bu kapsamda ABD’den dört adet ilave Rockwell OV-10 Bronco talep eden Filipinler, daha önce iki adet OV-10A ve iki adet OV-10G tedarik etmişti. Bu uçakları 2019 sonundan itibaren Embraer EMB-314 Super Tucano’lar ile değiştirmeyi planlayan olan Filipinler, daha önce iki adet ISR görevlerine uyarlanmış Cessna 208B Grand Caravan ve 12 adet de FA-50 teslim almıştı.  

Bir süredir terörist gruplarla mücadele eden ve artan terör olaylarına karşı önlemler alan Filipinler, bu doğrultuda gelişen ihtiyaç kapsamında farklı türde silah ve teçhizat tedarik etmişti. 

İlk uçuşunu 1965 yılında gerçekleştirilen Bronco’lar, Vietnam Savaşı sırasında yoğunlukla kullanıldı. FLIR ve karşı tedbir sistemlerinin ilavesi, basit ve dayanıklı yapısı sayesinde düşük yoğunluklu çatışmalarda maliyet etkin bir çözüm sunan uçağın tek kullanıcısı Filipinler. İki kişilik mürettebatla idare edilen ve 6 bin 550 kilogram azami kalkış ağırlığına sahip olan platform, bin 630 kilogram silah taşıma kapasitesine ve 370 kilometre harekât yarıçapına sahip.

Kısa Link : http://c4news.me/o54I4
Paylaş:
82. Sayı

İLGİLİ HABERLER