AFP
Pasifik'te İHA Gözü

Pasifik'te İHA Gözü 29 Ocak 2020

Bölgede iyiden iyiye artan Çin, Kuzey Kore ve Rus hareketliliği nedeniyle ABD, Pasifik'teki istihbarat yarışında geride kalmamak için aldığı önlemlere bir yenisini daha ekledi.

Amerikan Pasifik Filosu, erken operasyonel kabiliyet kapsamında iki adet MQ-4C Triton'un Guam'da konuşlu Andersen Hava Üssü'ne kaydırıldığını açıkladı. RQ-4 Global Hawk'ların deniz karakol görevlerine uyarlanmış modeli olan Triton'lar ile Amerikan Donanması, bazı eğitim faaliyetleri icra edecek. Bu kapsamda satıh platformları ile yüksek irtifa insansız araçlar arası işbirliğinin artırılması, operasyon konseptlerinin geliştirilmesi ve idamesi alanlarında çalışmalar yürütülecek. CTF 72 (Commander, Task Force / 72'nci Görev Gücü Komutanlığı) bünyesinde kurulan ve ilk MQ-4C Triton filosu olan VUP 19 İnsansız Karakol / Devriye Filosu, Amerikan 7'nci Filosu'nun sorumluluk alanında karakol, keşif ve gözlem görevleri için göklerdeki gözü olacak.

VUP 19'un faaliyetlerinin, bir süredir insansız deniz karakol sistemleri üzerine önemli çalışmalar yürüten ABD için önemli miktarda tecrübe sağlaması, konsept, doktrin ve gelecek teknolojik çalışmalara da ışık tutması bekleniyor.

Pasifik'te İHA Gözü

Kısa Link : http://c4news.me/HtQ4F
Paylaş:
84. Sayı

İLGİLİ HABERLER