AFP
Rafale F3-R Göklerde

Rafale F3-R Göklerde 24 Aralık 2018

 

Fransız Hava Kuvvetleri, Rafale platformunun en gelişmiş varyantının ilk uçuşunu gerçekleştirdiğini duyurdu. Uçuş, Mont-de-Marsan’da konuşlu 118’inci Hava Üssü’nde 10 Aralık 2018’de gerçekleştirildi.

 

Rafale F3-R olarak adlandırılan ve ailesinin en gelişmiş üyesi olan platform için çalışmalar 2013 yılında başlatıldı. Platformda, öncüllerinden farklı olarak Meteor uzun menzilli hava-hava füzesi, Lazer Güdümlü Modüler Havadan Satha Silah Sistemi uyumlu Talios hedefleme podu gibi gelişmiş donanımlar mevcut. Geliştirilen hedefleme sistemi ile birlikte Rafale’in, hareketli yer hedeflerine etkinliği artırıldı. Bu sistemlere ilave olarak platformlara AGCAS (Automatic Ground Collision Avoidance System / Otomatik Yer Çarpışma Sakınma Sistemi) entegre edildi. Uçağın etrafını sanal bir balon gibi saran sistem sayesinde uçağın yerde yaşayacağı kaza riski asgariye indirildi.

 

Fransa Askeri Hava Test Merkezi (CEAM), uçağın birkaç ay sürecek teknik ve operasyonel test safhasının ardından aktif hizmete gireceğini açıkladı.

 

Kısa Link : http://c4news.me/SHPdS
Paylaş:
81. Sayı

İLGİLİ HABERLER