AFP
Rus İHA’ ile Su-57'den Müşterek Uçuş

Rus İHA’ ile Su-57'den Müşterek Uçuş 30 Eylül 2019

Rusya Savunma Bakanlığı, S-70 Okhotnik-B İHA ile beşinci nesil savaş ucağı Su-57'yi ilk defa birlikte uçuş görüntülerini paylaştı.

Rus Hava Kuvvetlerinde görev yapmak üzere geliştirilen otonom S-70 Okhotnik-B İHA’sını Su-57 ile birlikte uçurdu. İHA bu uçuşu pilot kontrolünde gerçekleştirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı konuya ilişkin bir açıklama yaparken “Uçaklar, Su 57’nin radar menzilini artırmak ve havadan yapılacak saldırılar için hedef tespiti yapmak maksadıyla birlikte uçmuştur” ifadesine yer verdi.

Rus İHA’sının kabuk şeklinin ve geometrisinin radar kesit alanını düşürdüğü, bu nedenle radarların fark etmesinin oldukça zor olduğu ifade ediliyor. Bir pilotun şimdilik yer istasyonundan uçurduğu İHA’nın yakın gelecekte otonom ve yarı otonom uçuşlara başlaması bekleniyor. İHA’nın 2023 yılında taarruz görevleri için silahlı deneme uçuşlarına başlaması, 2025 yılında envantere girmesi hedefleniyor.

“Hunter B” (Avcı B) olarak da bilinen İHA hakkında ilk haberler Ocak ayında gündeme gelmiş, uzun bir aradan sonra İHA Haziran ayında resmen kamuoyuna duyurulmuştu.

 

Rus İHA’ ile Su-57'den Müşterek Uçuş

Kısa Link : http://c4news.me/NVxen
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER