AFP
Rusya Sıcak Denizlerde

Rusya Sıcak Denizlerde 11 Ağustos 2019

Çar I. Petro'dan bu yana Çarlık Rusyası, SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) ve en sonunda da Rusya Fedarasyonu'nun benimsediği ortak hedeflerden biri olan "Sıcak Denizlere İnme Politikası" hayata geçti.

Suriye ekonomisinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi kapsamında Şam ve Moskova Yönetimleri arasında geçtiğimiz Nisan ayında bir mutabakat imzalanmıştı. Bu anlaşmaya göre Tartus Limanı'nın işletim faaliyetleri, geniş haklarla 49 yıllığına Rus Stroytransgaz firmasına devredildi. Anlaşmanın Haziran ayında onaylanmasının ardından firmanın 500 milyon Amerikan Doları yatırım yapacağını açıkladığı Tartus Limanı'nın uydu fotoğrafı yayınladı.

Limanda yer alan Rus Donanma Üssü' nde kapsamlı değişikliklerin yapıldığı göze çarptı. Geçtiğimiz yıl üste bazı iyileştirmelere gidileceğini açıklayan Rus Donanması'nın limandaki birimlerine bakım-onarım kabiliyeti olan bir tesis eklediği tespit edildi. Akdeniz' de görev yapan Rus askeri gemilerine lojistik destek de sağlayacak olan liman kompleksi ile Rus Donanması'nın bölgedeki varlığının önemli oranda artacağı ve Akdeniz sularının daha da ısınacağı tahmin ediliyor. 

 

 

Rusya Sıcak Denizlerde

Kısa Link : http://c4news.me/eGCF1
Paylaş:
82. Sayı

İLGİLİ HABERLER