AFP
Rusya, Virüse Rağmen Birleşik Krallık Sularında

Rusya, Virüse Rağmen Birleşik Krallık Sularında 26 Mart 2020

Birleşik Krallık coronavirüs ile mücadele ederken, denizlerde ise Rusya’yı takip ediyor. İngiliz Kanalı ve Kuzey Denizi'nde Rusya’nın artan etkinliğine karşı Kraliyet Donanması operasyonelliğini artırdı. Birleşik Krallık, Rusya için düzenlediği geniş çaplı oerasyonda; Tip 23 fırkateynleri HMS Kent, HMS Sutherland, HMS Argyll, HMS Richmond ile, RFA Tideforce, RFA Tidespring ve karakol gemileri HMS Tyne, HMS Mersey'i kullandı. Platformlara, AgustaWestland AW101 Merlin ve AgustaWestland AW159 Wildcat helikopterleri eşlik etti.

Portsmouth’da konuşlanan HMS Tyne gemisi Manş Denizi'nde bir haftadan fazla zaman geçirdi ve güney kıyılarını geçerken Rus gemilerini yakından takip etti.

Operasyonlar sırasında Rusya’ya ait üç adet Steregushchiy sınıfı korvet, iki adet Ropucha sınıfı gemi ve iki adet Amiral Grigorovich sınıfı fırkateynin yanı sıra destekleyici platform ve römorkörler gözlemlendi.

Mart ayının ilk haftasında GIUK (Grönland, İzlanda ve Birleşik Krallık) Hattı'nda Rusya'ya ait deniz karakol uçakları, eğitim faaliyetinde bulunmuştu. Rus hava platformlarına, Norveç’e ait F-35A Lightning II ve Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait Typhoon FGR4'ler eşlik etmişti.

 

 

 

Rusya, Virüse Rağmen Birleşik Krallık Sularında

Kısa Link : http://c4news.me/R7p1E
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER