AFP
Rusya’dan Türkiye’ye MiG-29 teklifi

Rusya’dan Türkiye’ye MiG-29 teklifi 3 Mayıs 2017

Rusya ile Türkiye arasında son dönemde yaşanan askeri ve politik yakınlaşma yeni bir dönemin sinyalini verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün başlayacak Rusya ziyaretinden önce C4Defence’in edindiği bilgilere göre iki ülke yakınlaşmanın en somut örneği Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’17’de sergilenecek. Rusya devlet silah ihracat şirketi “Rosoboronexport” fuara 240’dan fazla askeri silah ve teçhizatla katılacak.

“Rosoboronexport” Genel Müdürü Aleksandr Miheyev, “Türkiye, “Rosoboronexport”un büyük değer verdiği ortaklar arasında. Askeri teknik işbirliği alanında bir dizi perspektif ve her iki ülkenin karşılıklı çıkarlarına hizmet eden projeler konusunda temaslarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Fuarın Türk – Rusya arası gelişen ilişkilerinin örneğini ise hava savunma sistemlerinde sergilenen ürünler oluşturacak. Bu ürünler arasında uzun zamandır iki ülke arasında görüşmelere neden olan S-400 Triumf haricinde ürünler de yer alıyor. Bunlar arasında Rus Standında Türk alıcıların ilgisine TOR-M2KM füze savunma sistemi, PANTSİR-S1 hava savunma füze ve topçu sistemi ve İGLA-S taşınabilir uçaksavar sistemi dahil olmak üzere Hava Savunma Sistemleri, Türk Hava Kuvvetleri temsilcilerinin ilgisine de MiG-29M2 (NATO Çağrı Kodu Fulcrum) taktik savaş uçağı yer alacak.

Rosoboronexport, TSK’nın ilgisine ARENA-E aktif koruma sistemi, dinamik koruma sistemleri gibi zırhlı araçları koruma sistemleri, KORNET-E tanksavar füzesi ve çeşitli modifikayonlardaki Kalaşnikov otomatik tüfeği sergilenecek.

MiG-292M iki koltuklu 4.Nesil++ savaş uçağı olarak yenilenen özellikleri ile dikkat çekiyor. Arttırılmış menzil, düşük radar kesit alanı ile dikkat çeken uçak fly-by-wire bilgisayar kontrollü uçuiş kontrol sistemine sahip. Uçakta 9 adet silah istasyonu bulunacak. 

Rusya’dan Türkiye’ye MiG-29 teklifi

Kısa Link : http://c4news.me/8BwrM
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER