AFP
Rusya’dan Yeni Stratejik Uçak: PAK DA

Rusya’dan Yeni Stratejik Uçak: PAK DA 29 Ocak 2019

Rusya düşük radar kesitine sahip uzun menzilli yeni bir beşinci nesil uçak üzerinde çalıştığını açıkladı. Rusya’nın Su-57 adıyla envantere giren son savaş uçağı proje boyunca PAK-FA fabrika kodunu taşımıştı. Tupolev tasarım bürosunun bu yeni uçağı da program boyunca PAK-DA adını taşıyacak. PAK DA’nın geliştirilmesi yaklaşık beş, yedi yıl sürecek.

Rus askeri havacılık ve savunma şirketi Tupolev Genel Müdürü Aleksandr Konyuhov, Rusya Savunma Bakanlığı'na bağlı Zvezda televizyonuna konuştu.  Konyuhov, PAK-DA’nın program kodunu ürün 80 olarak açıkladı. Rusya’da projeler tamamlanıncaya kadar proje numarası ile adlandırılıyor.

Birleşik uçak şirketi (United Aircraft Corporation) OAK, geçtiğimiz kasımda Tupolev PAK DA uzun menzilli bombardıman uçağının geliştirme çalışmalarına başlandığını duyurmuştu.

Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Aleksey Krivoruçko, yeni uçağın düşük radar kesit alanına sahip olacağını açıklamıştı. Yeni uzun menzilli bombardıman uçağının 30 saate kadar havada kalabileceği belirtiliyor.

Kısa Link : http://c4news.me/rlInH
Paylaş:
82. Sayı

İLGİLİ HABERLER