AFP
S-400 Türkiye’ye Geldi

S-400 Türkiye’ye Geldi 12 Temmuz 2019

Türkiye’nin Rusya’dan tedarik etmeye karar verdiği S-400 Hava Savunma Sisteminin ilk parçası bugün Ankara’ya indi. Savunma Sanayii Başkanlığının basın açıklamasında konuya ilişkin olarak şöyle denildi :

“Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi kapsamında Başkanlığımız ile Rosoboronexport/Rusya Federasyonu arasında imzalanmış olan sözleşme kapsamında S-400 sistemi teslimatının ilk aşaması bugün Ankara’ya inen ilk uçakla başlatılmıştır. Sisteme ait parçaların teslimatlarına önümüzdeki günlerde devam edilecek, sistem bütünüyle hazır olduktan sonra ilgili makamların belirleyeceği şekilde kullanımına başlanacaktır.”

 Konuya ilişkin bir açıklama da Milli Savunma Bakanlığı'ndan geldi. Bakanlık uçağın nereye indiğini de açıkladı.: "Türkiye’nin hava ve füze savunma ihtiyacının karşılanmasına yönelik S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin tedarik sözleşmesi 11 Nisan 2017’de imzalanmıştır.

Sözleşme kapsamında S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı / Ankara’ya intikali 12 Temmuz 2019 tarihinden itibaren başlamıştır." Edinilen bilgiye göre taşıma iki adet An-124 tipi nakliye uçağı ile gerçekleşti.  

Diğer yandan Bakanlığın açıkladığı sözleşme imza tarihi ABD'nin  27 Temmuz 2017'de kabul edilen CAATSA yasasından öncesine işaret ediyor. 

Haberin Videosu :

S-400 Türkiye’ye Geldi

Kısa Link : http://c4news.me/bm6If
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER