AFP
SSB Basın Duyurusu

SSB Basın Duyurusu 9 Kasım 2018

ALTAY SERİ ÜRETİM SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

 

SSB ile BMC arasında ALTAY Seri Üretim Projesi Sözleşmesi imzalandı. Proje, 250 adet ALTAY ana muharebe tankının seri üretimi ile birlikte ömür devri lojistik desteği ile Tank Sistemleri Teknoloji Merkezi kurulumu ve işletilmesini kapsıyor. İlk ALTAY tankı 18 ay sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek.

 

Savunma Sanayii Başkanlığı ile BMC arasında ALTAY Seri Üretim Projesi Sözleşmesi imzalandı. SSB’de gerçekleştirilen törene, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Türk Silahlı Kuvvetleri, BMC, Aselsan, Roketsan, MKE ile kamu ve özel sektör temsilcileri katıldı.

 

ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın modern ana muharebe tankı ihtiyacının karşılanması amacıyla başlatıldı. Milli olarak tasarlanıp üretilen ve kalifiye edilen ALTAY Ana Muharebe Tankının seri üretimi için Savunma Sanayii İcra Komitesi tarafından 29 Mart 2018 tarihinde BMC firması ile sözleşme görüşmelerine başlama ve anlaşma sağlanması halinde sözleşme imzalama yetkisi Savunma Sanayii Başkanlığı’na verildi. Görüşmelerin sonucunda ALTAY Seri Üretim Sözleşmesi ana yüklenici olarak BMC firması ile imzalandı. Projede Aselsan, Roketsan ve MKE başta olmak üzere birçok savunma sanayi firması alt yüklenici olarak görev yapacak.

 

Proje takviminin başlaması için belirlenen şartların tamamlanmasını müteakip seri üretim hattı kurulumu tamamlanacak ve ALTAY tankları üretilerek Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmeye başlanacak. Sözleşme; 250 adet ALTAY tankı üretimiyle birlikte ömür devri lojistik desteğinin sağlanması,  Tank Sistemleri Teknoloji Merkezi kurulumu ve işletilmesi ile Güç Grubu Platformu üretimini kapsıyor. Seri Üretim Sözleşmesi kapsamında ayrıca, bir adet İnsansız Kuleli ALTAY tankının tasarlanması, geliştirilmesi ve üretimi gerçekleştirilecek.

 

Proje takvimine göre ilk ALTAY tankı 18 ay sonra, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek. ALTAY Ana Muharebe Tankı; 120 mm’lik tank topu, modern atış kontrol sistemi, geliştirilmiş beka yeteneği, lazer güdümlü tank topu ateşleme yeteneği gibi birçok teknik özelliğe sahip olacak.

SSB Basın Duyurusu

Kısa Link : http://c4news.me/XroAk
Paylaş:
84. Sayı

İLGİLİ HABERLER