AFP
SSB Basın Duyurusu

SSB Basın Duyurusu 23 Şubat 2019

                                                                                                                     

22 Şubat 2019

 

AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİNDE

İMZALAR ATILDI

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi Sözleşmesi, SSB ile TUSAŞ arasında imzalandı. Geliştirilecek helikopter, mevcut ATAK helikopterimizin yaklaşık iki katı kalkış ağırlığına sahip olacak ve bu alanda dünyada sadece iki örneği bulunan en üst sınıf taarruz helikopterleri arasında yer alacak. İlk test uçuşu 5 yıl sonra planlanıyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı ile TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.) arasında Ağır Sınıf Taarruz Helikopter Projesi Sözleşmesi imzalandı. SSB’de düzenlenen imza törenine Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türk Silahlı Kuvvetleri, TUSAŞ ve savunma sanayii sektör temsilcileri katıldı.

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bu alandaki ihtiyacına yönelik olarak başlatıldı. Projeyle yüksek miktarda faydalı yük taşıyabilen, zorlayıcı çevresel etmenlere dayanıklı, ileri teknoloji hedef takip ve görüntüleme sistemleri, elektronik harp sistemleri, seyrüsefer sistemleri, haberleşme sistemleri ve silah sistemleri ile donatılmış,  yüksek manevra kabiliyetine ve performansa sahip, etkin ve caydırıcı bir taarruz helikopterinin tasarlanarak üretilmesi planlanıyor.

Projeyle ayrıca yerli sistem kullanımının azami seviyeye çıkarılması, tedarik güvenliği ve ihracat serbestliğinin sağlanması hedefleniyor. Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi’nin yurt dışı bağımlılığın azaltılmasında, mevcut yurt içi projelerimizde edinilen bilgi birikimi ile yerli, milli ve yenilikçi çözümlerin hayata geçirilmesinde ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin etkinliğinin artırılmasında önemli bir rol oynayacağı düşünülüyor.

Teknik Özellikleri:

  • 10 ton sınıfı
  • 2 adet Turboşaft motora sahip
  • 1.200 kg’dan faydalı yüke sahip
  • Tandem kokpitli
  • Yüksek irtifa ve yüksek sıcaklık şartlarında görev yapabilme
  • Çevresel etmenlere dayanıklı
  • Yüksek ileri hız limitine sahip
  • Gelişmiş elektronik harp ve karşı tedbir sistemleri
  • Yüksek kalibreli top, yeni nesil 2.75 inç roket, uzun menzilli ve farklı güdüm sistemlerine sahip tanksavar füzeleri ile havadan havaya füze sistemleri

SSB Basın Duyurusu

Kısa Link : http://c4news.me/2l4ct
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER