AFP
SSB ve Hava Kuvvetleri Hürjet İçin Protokol İmzaladı

SSB ve Hava Kuvvetleri Hürjet İçin Protokol İmzaladı 24 Temmuz 2018

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı arasında Jet eğitim uçağı ihtiyacının karşılanması için Hürjet Protokolü imzalandı. SSB’nin resmi twitter hesabından yapılan açıklamada “Savunma Sanayii Başkanlığı ve Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı arasında jet eğitim uçağı ihtiyacının karşılanması için Hürjet Protokolü imzalandı” ifadesi yer aldı.

SSB ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın protokol ile güvence altına aldığı, jet motorlu eğitim uçağı geliştirilmesi (Hürjet) Projesini Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) Ağustos 2017’de başlattı. Anlaşmaya göre iki farklı tipte üretilecek olan uçaklardan biri tamamen eğitim uçağı odaklı üretilecek, diğeri ise aynı uçağın silahlı varyantı olacak. Geliştirme çalışmaları tamamlandığında Hürjet uçağı T-38 Arı Jet Eğitim uçaklarının yerini alacak.  Hürjet’in hafif taarruz versiyonu ise ileride F-16 uçaklarına yakın hava destek ve savaş eğitim uçağı rollerinde yardımcı olacak.

Hürjet’in menzili 2 bin 592 km, faydalı yük kapasitesi 2 bin 721 kg olacak. Uçağın hafif taarruz operasyonlarında görev yapmasını ve sürekli yakın hava destek sağlaması için havada yakıt ikmal kabiliyeti olacak.  Uçak 17 bin libre itki sağlayan motoruyla 1,2 Mach sürate çıkacak ve 45 bin feet irtifaya yükselecek.

Uçakta yerli ve milli pek çok silah sistemi kullanılacak.

SSB ve Hava Kuvvetleri Hürjet İçin Protokol İmzaladı

Kısa Link : http://c4news.me/Bth01
Paylaş:
84. Sayı

İLGİLİ HABERLER