AFP
SSM'de Elektromanyetik Top İmzası

SSM'de Elektromanyetik Top İmzası 25 Mayıs 2018

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) bugün yayınladığı bir basın bülteni ile yeni bir gelişmeyi açıkladı. SSM, Anadolu Yönlendirilmiş Enerji Teknolojileri A.Ş. ile “Elektromanyetik Fırlatma Sistemi Saha Prototipi Tedarik Projesi Sözleşmesi”ni imzaladı SSM’de gerçekleştirilen imza törenine Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) yetkilileri ve sektör temsilcileri katıldı. Törende konuşan yapan Müsteşar Demir, elektromanyetik fırlatma sisteminin geleceğe dönük kritik teknolojiler arasında yer aldığını, dünyada şu anda az sayıda ülkenin bu sistem üzerinde çalıştığını söyledi. Klasik silahlarda barut, yakıt veya patlayıcılarla hedef vurulduğunu, elektromanyetik top sisteminde ise bunların yerine elektrik enerjisi kullanıldığını belirten Demir, bu enerjiyle fırlatılan mühimmatın çok yüksek bir kinetik enerjiye ve hipersonik hıza sahip olduğunu, hedefi de bu yüksek enerjiyle vurarak imha ettiğini kaydetti.

Müsteşar Prof. Dr. Demir; “Bu teknolojinin en büyük avantajının atış maliyetlerinin ucuz olması. Top atış maliyetiyle füze menzilinde etkili olunması. Hipersonik hızlara sahip olması sebebiyle çok hızlı ve etkili olması” dedi. Demir, 2013 yılında ilk defa özel sektör tarafından yüzde 100 yerli ve milli olarak geliştirilen bir prototiple bine yakın test atışı yapıldığını kaydederek, “Biz; bu prototip sistemin güvenlik güçlerimizin kullanacağı silah sistemi platformuna dönüşmesini hedefliyoruz. Bu projeyle birlikte başka kurumların da aynı anda çalışmalarına devam etmesi ayrıca memnuniyet vericidir” dedi.

Proje kapsamında; sistemin saha performansının görülmesini, silah sistemine yönelik çalışmalara katkı sağlanmasını ve olası operasyonlarda kullanılmasını amaçladıklarını söyleyen Demir, bugün bu amaç doğrultusunda laboratuvar ortamında oluşturulan prototip ile benzer özelliklerde bir adet saha prototipinin tedarik edilmesine yönelik olarak Anadolu Yönlendirilmiş Enerji Teknolojileri A.Ş. ile sözleşme imzalandığını ifade etti.

Kısa Link : http://c4news.me/yUG5R
Paylaş:
81. Sayı

İLGİLİ HABERLER