AFP
Tayvan, 49 Yıllık UH-1H’leri Emekli Etti

Tayvan, 49 Yıllık UH-1H’leri Emekli Etti 30 Ekim 2019

Çin Cumhuriyeti (Tayvan) Ordusu bugün UH-1H filosunu emekli etti ve UH-60M filosunu tamamen operasyonel ilan etti. Değişim nedeniyle Tai Chung Lung Hsiang üssünde bir tören düzenlendi.

UH-1H genel maksat helikopteri askeri eğitim için ya da dağ kurtarma ve doğal afetlerin yardım operasyonlarında kullanılıyordu. Ordu Havacılık Özel Harekat Komutanlığı, yedek parça temin sıkıntıları nedeniyle bir tören düzenledi. Hava taşımacılığı ve acil hava kurtarma misyonları artık UH- 60M Black Hawk helikopteriyle gerçekleştirilecek.

Devre dışı bırakılan UH-1H helikopteri hurdaya çıkarılmayacak. Ulusal dış politika ile işbirliği yapmak için, Milli Savunma Bakanlığı, 2008'den bu yana Guatemala, Paraguay, Honduras ve Burkina Faso'ya dokuz adet UH-1H helikopter bağışladı.

UH-1H, Vietnam Savaşı sırasında ABD ordusu için üretildi. ABD, Tayvan'daki Amerikan Bell Şirketi ile işbirliği yaptı. Toplam sayı 118'e ulaştı. 1970'deki ilk üretimden sonra, üretim ve teslimat 1976'da tamamlandı. Tayvan'da üretilen son UH-1H helikopteri 43 yıl önce üretim hattından çıktı.

Tayvan, 49 Yıllık UH-1H’leri Emekli Etti

Kısa Link : http://c4news.me/iUPJA
Paylaş:
81. Sayı

İLGİLİ HABERLER