AFP
TİSAŞ’tan Malezya’ya Zigana Köprüsü

TİSAŞ’tan Malezya’ya Zigana Köprüsü 23 Aralık 2019

Trabzon Silah Sanayi (TİSAŞ), Türkiye dışındaki ilk tesisi olarak Malezya'da bir ateşli silah imalat ve montaj tesisi kurma anlaşması imzaladı.  TİSAŞ ile IDC Technologies & Communication Sdn Bhd, Kuala Lumpur’da düzenlenen KLSummit2019 zirvesinde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Malezya Başbakanı Tun Dr. Mahathir Bin Mohamad himayelerinde işbirliği anlaşması imzalandı. Anlaşma TİSAŞ adına Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Alemdaroğlu imzaladı.

Ateşli silah üretim ve montaj tesisini Malezya Kraliyet Polis Kooperatifi'ne ait bir birim olan Malezya şirketleri KOP Mantap ve IDC Technologies geliştirecek. Proje, Malezyalı güvenlik personeli için yeterli ateşli silah tedarikini sağlamayı ve yurt dışından ateşli silah tedarikine olan bağımlılığı azaltmayı hedefliyor.  

ABD dahil 30 ülkeye yılda yaklaşık 8 milyon dolarlık ihracat yapan TİSAŞ, Malezya hükümetinin daveti üzerine bu ülkede 10 milyon dolarlık yatırımla silah fabrikası kurmak için ön protokol imzaladı. Şirketin hedefi Malezya'da pazar payını artırmanın yanı sıra civar ülkelere de silah satmak. Türk silah pazarının yüzde 15'ini elinde tutan TİSAŞ, Malezya'da polimer gövdeli Zigana PX-9 model tabancanın ortak üretimini yapacak.

TİSAŞ’tan Malezya’ya Zigana Köprüsü

Kısa Link : http://c4news.me/yMFUb
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER