AFP
TSK'ya UKAP takviyesi

TSK'ya UKAP takviyesi 23 Şubat 2018

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) KATMERCİLER’in ürettiği uzaktan komutalı Atış Platformu’ndan (UKAP) 20 adet tedarik edilip TSK kullanımına verileceğini açıkladı. Açıklamada UKAP'ın operasyonlarda kullanılmasının planlandığı da ifade edildi.

SSM, resmi twitter hesabından yaptığı duyuruda UKAP’ın ilk prototipinin hareket ederken çekilmiş video görüntülerine yer ver verdi. Edinilen bilgiye göre UKAP’ın teknik özellikleri TSK’nın talepleri doğrultusunda bazı noktalarda değişti ancak bu değişiklikler hakkında bilgi edinilemedi. KATMERCİLER aracı ilk defa IDEF 17 fuarında sergilemişti. Bunun ardından 6. Özel Sektör Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Zirvesi'nde, UKAP uydu kontrol özelliği ile yerini almıştı. Ancak TSK’ya teslim edilecek 20 UKAP’ın uydu üzerinden mesafe sınırı olmaksızın kontrolüne dair bir bilgi edinilemedi. Uydu üzerinden kontrol gerçek olursa UKAP’ın kullanılması için bölgede asker bulundurma şartı ortadan kalkacak.

Aracın elektrikli ve hibrit modelleri bulunuyor. Farklı ihtiyaçlara göre kolaylıkla konfigüre edilebilen modüler bir platform. İlk prototipi atış platformu olarak geliştirildi; alttaki ana platformun üzerinde Aselsan’ın SARP atış kulesi, yani Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi ve uydu haberleşme sistemi bulunuyor.

UKAP istenirse platform üzerine yerleştirilecek termal ve hareketli kameralar ve sensörlerle bir keşif gözlem aracı olarak da kullanılabilir. Platform üzerine kurşun geçirmez bir hazne yapılarak çatışma bölgelerinden yaralı kurtarmak üzere kullanılabilir. İki tona kadar yük kaldırabilme kapasitesiyle askeri mühimmat ve teçhizatları taşıyabilir.

Operasyon süresi bataryayla minimum 5 saat. Bu süre jeneratörle 8 saate çıkabiliyor. Saatteki hızı 25 km. Bu hızın artırılması yönünde çalışmalar devam ediyor. UKAP’ları uydu bağlantısı vasıtasıyla birlikte ve koordineli olarak yönetmek de mümkün. Bu durumda , aynı anda 100-150 UKAP, uzaktan kumandayla aynı hedefe yönlendirilebilir.

TSK'ya UKAP takviyesi

Kısa Link : http://c4news.me/Y35AC
Paylaş:
84. Sayı

İLGİLİ HABERLER