AFP

TUSAŞ/TAI Basın Duyurusu 9 Temmuz 2016

HÜRKUŞ Tip Sertifikasyonu Töreni - Farnborough Havacılık Fuarı
 
12 Temmuz 2016 tarihinde Farnborough Havacılık Fuarı’nda A32 numaralı şalemizde saat 10.00’da gerçekleştirilecek olan “HÜRKUŞ Tip Sertifikasyonu Töreni”ne katılımınızdan onur duyarız.
 
Hem Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi (EASA) hem de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından Tasarım Organizasyon Onayına sahip TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'nin mühendisleri tarafından tasarlanan, geliştirilen ve üretilen Yeni Nesil Eğitim Uçağı HÜRKUŞ, SHGM ve EASA tarafından “Tip Sertifikası” almaya hak kazanmıştır. 
 
Tip Sertifikasyonu sürecinde EASA CS23 uçuşa elverişlilik gereksinimleri, uygulanabilir çevre koruma gereksinimleri ve ek yüksek performans uçaklarına has özel durum gereksinimleri SHGM ve EASA tarafından onaylanmıştır.
 
HÜRKUŞ, EASA tarafından sertifikalandırılan ilk Türk özgün uçağı olma özelliği taşımaktadır. Öte yandan, EASA ilk kez tek bir uçakta kanopi patlatma sistemini ve fırlatma koltuğunu aynı anda sertifikalandırmıştır.
 
HÜRKUŞ Hakkında:
 
Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı (HÜRKUŞ) Geliştirme Programı, Mart 2006’da Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TUSAŞ arasında imzalanan anlaşma ile yürürlüğe girmiştir. Gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyetine sahip HÜRKUŞ eğitim uçağı ile intibak, görerek, aletli uçuş, seyrüsefer, gece ve kol uçuşu eğitimleri yapılabilecektir.
 
TUSAŞ Hakkında:
 
TUSAŞ - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş., sabit ve döner kanatlı hava platformlarından uydu sistemleri ve insansız hava araçlarına kadar entegre havacılık ve uzay sistemlerinin tasarım, geliştirme, modernizasyon, üretim, entegrasyon ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde Türkiye’nin teknoloji merkezi konumundadır. “HÜRKUŞ” Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı, “T129 ATAK” Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, “ANKA” İnsansız Hava Aracı Sistemi ve GÖKTÜRK Uydu Sistemleri gibi özgün ürün geliştirme projelerinin yansıra TUSAŞ; JSF/F-35, A400M, A320, A330, A350 XWB, B737, B787 ve B777 gibi uluslararası havacılık projelerinde küresel ölçekte rekabetçi ve önemli bir ortak olmasının yolunu açan dünya çapındaki başarısını; ürün ve çözümlerinin teknolojik mükemmeliyeti temellerine oturtmuştur.

Kısa Link : http://c4news.me/i3hTf
Paylaş:
82. Sayı