AFP
Ukrayna ile Ortak Akıncı Geliyor

Ukrayna ile Ortak Akıncı Geliyor 20 Ağustos 2019

Ukrayna devlet şirketi UkrOboronProm’un  (UOP) alt şirketi Ukrspetsexport ile Baykar Savunma’nın ortak girişim şirketinin ilk projesi AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı olacak. UOP’nin internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, UkrobOronProm Genel Müdürü Pavlo Bukin’in  açıklamasına yer verildi. Bukin ilk projenin yeni nesil “Akıncı” İHA’sı olduğunu belirterek, “Yeni nesil tarruzi İHA’sı Akıncı, 21’inci yüzyıl çatışmalarının gereksinimleri doğrultusunda geliştiriliyor ve öncelikle Türk ve Ukrayna silahlı kuvvetlerinin donatılmasına yönelik olacak” dedi.

Akıncı’nın, konvansiyonel ve güdümlü mühimmat taşıyabileceğine işaret eden Bukin bunun Akıncı'da kullanılacak Ukrayna yapımı iki motor sayesinde mümkün olacağını kaydetti.

Akıncı termal görüntülemeden radara kadar çeşitli keşif ve gözetleme sistemlerini taşıyacak. Bunlar arasında Aktif Faz Dizinli radar ve gizli tutulan başka sensörler de bulunuyor. Akıncı uzak mesafelerden yüksek hassasiyetli hedefleri tespit edebilecek ve gerekirse taarruz gerçekleştirecek.

Ukrayna Ulusal Savunma ve Güvenlik Komitesi'nden geçen hafta yapılan açıklamada, Baykar Savunma ile Ukrspetsexport arasında yüksek hassasiyetli silah ve hava-uzay teknolojileri alanında ortak şirket kurulduğu bildirilmişti.

C4Defence'in edindiği bilgilere göre Bukin'in sözünü ettiği motor Ivchenko-Progress firmasının tasarladığı Motor Sich firmasının ürettiği AI-450T turboprop motoru olacak. Yaklaşık 450 HP güç üreten motor için ortaklık çerçevesinde bir çalışma planlanıyor. Buna göre kurulacak firmanın ilk hedeflerinden biri AI-450T temelli yeni nesil türbin motor teknolojisini geliştirmek, motoru ortak üretme ve yerlileştirme olacak.

 

Ukrayna ile Ortak Akıncı Geliyor

Kısa Link : http://c4news.me/T5DOh
Paylaş:
82. Sayı

İLGİLİ HABERLER