AFP
Yeni Zelanda da "Poseidon" Dedi

Yeni Zelanda da "Poseidon" Dedi 10 Temmuz 2018

Yeni Zelanda, dört adet P-8 Poseidon tedarikini onayladı. 2,346 milyar Amerikan Doları tutarındaki anlaşma ile Yeni Zelanda envanterindeki altı adet P-3K2 Orion deniz karakol uçağı yenilenecek. 2025 yılında operasyonel ömrünü tamamlayacak olan Orion’lardan önce, 2023 yılında Poseidon’ların operasyonlara başlaması hedefleniyor.

Anlaşma kapsamında yeni uçakların yanı sıra, gerekli eğitim sistemleri, yapısal ürünler de tedarik edilecek. Anlaşma hakkında açıklamalarda bulunan Savunma Bakanı Ron Mark, tedarik ile Yeni Zelanda’nın deniz gözlem, kaynak koruması, insani yardım operasyonlarında sürekliliği sağlayacağını belirtti. Açıklamada ayrıca, Yeni Zelanda’nın Avustralya, Birleşik Krallık ve ABD ile birlikte deniz gözlem görevlerinin daha geniş bir şekilde icra edilebileceği de söylendi.

Boeing 737-800 üzerinden geliştirilen P-8 Poseidon, uzun menzilde denizaltı harbi, yüzey harbi, istihbarat, keşif ve gözlem görevlerini yerine getirebiliyor. Bunun yanında insani yardım ve arama-kurtarma görevlerinde de oldukça etkili olan platform, gelecekteki muharebe ortamlarında da azami kullanılabilirlik ön planda tutularak geliştirildi.

Kısa Link : http://c4news.me/xjk9C
Paylaş:
84. Sayı

İLGİLİ HABERLER