AFP
Yerli STA'da İlk Teslimat Heyecanı

Yerli STA'da İlk Teslimat Heyecanı 25 Aralık 2019

2014 yılında başlayan Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi'nde (STA) mutlu sona gelindi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tanksavar platformu ihtiyacı kapsamında geliştirilen STA'ların ilk teslim töreni, bugün FNSS Gölbaşı Tesisleri'nde düzenlendi. Pars 4x4, Kaplan, Kornet ve OMTAS Kulesi olmak üzere dört farklı ürünün geliştirildiği proje kapsamında 184'ü paletli, 76 adedi ise tekerlekli olmak üzere toplam 260 adet araç teslim edilecek. 2016 yılında FNSS ana yükleniciliğinde başlayan sürecin, son aracın teslim tarihi olan 2022 yılında tamamlanması planlanıyor. 

Zorlu performans ve atış testlerinden geçirilen platformlarda ASELSAN üretimi SAGER elektrooptikler kullanıldı. Bunun yanında süreçte SDT kontrol sistemleri, Roketsan ise füze sistemleri alanında aktif rol aldı. 

Törene, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve FNSS CEO'su Nail Kurt katıldı. Etkinlik kapsamında FNSS ile ASELSAN arasında ÖMTTZA Projesi Görev Donanımları Tedariki Alt Yüklenici sözleşmesine ek olarak yine FNSS ve TÜMOSAN arasında ÖMTTZA Projesi Yerli Motor Tedariki Alt Yüklenici sözleşmesi de imzalandı. 

Kısa Link : http://c4news.me/Evghh
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER