AFP
Yıllar Sonra Üretime Devam Kararı

Yıllar Sonra Üretime Devam Kararı 5 Eylül 2019

Rusya, geçmiş yıllarda askıya alınan bir projeyi daha yeniden başlatma kararı aldı. Beriev Be-12 Chayka (NATO Kodu: Mail) deniz karakol uçaklarının yerini alması için prototip üretim faaliyetlerine başlanan A-42 uçaklarının imalat süreci, 1993’te askıya alınmıştı.

Rus Savunma Bakanlığı’ndaki kaynaklar, %80 tamamlanmış hâlde yaklaşık 25 yıldır akıbetini bekleyen A-42 platformunun üretimine devam etme kararının alındığını açıkladı. Yaklaşık 90 ton ağırlığında ve 45 metre uzunluğunda olan platformların modern muharebe gereksinimlerinin karşılanabilmesi için tasarımında birtakım iyileştirmeler yapılacağı belirtildi. Denizaltı savunma harbi görevlerini de icra edebilen ve Rus Savunma Bakanlığı’nın gerekli hazırlıklara başlanması için kararname yayınlanan uçaklardan şimdilik üç adet üretilmesi ön görülüyor. İmalat çalışmalarının ne zaman başlayacağı belirtilmezken A-42’de yapılacak iyileştirmeler kapsamında yeni radar ve muhabere sistemi gibi ekipmanlarla donatılacağı; uçağın menzilinin dokuz bin 300 km’ye ulaştırılması için ise iki adet D-27 propfan motor kullanılabileceği belirtildi.

Havada yakıt ikmal sistemine de sahip olacağı açıklanan platform, elektronik destek görevlerinde de kullanılabilecek. Satıh, sualtı ve kıyı hedeflerini tespit edebilen uçağın, gerektiğinde hedefleri taşıyacağı silahlarla imha edebileceği belirtildi. Su üzerinden iniş-kalkış yapabilen A-42, sonoboy ve daldırma sonarı sayesinde denizaltı tespiti gerçekleştirebiliyor.

Rusya merkezli Izvestia gazetesi, A-42'nin amfibik olması sayesinde arama-kurtarma operasyonları için de kullanılabileceğini, hızlı bir şekilde kaza bölgelerine intikal edebileceğini ve mürettebatın kurtarılabilmesi için kazazedelere mümkün olan en yakın mesafeye inip görevini gerçekleştirebileceğini belirtti.

Kısa Link : http://c4news.me/Hn2Kv
Paylaş:
84. Sayı

İLGİLİ HABERLER