AFP
Bozdoğan Envanter Yolunda

Bozdoğan Envanter Yolunda 26 Kasım 2019

TÜBİTAK SAGE’nin (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu /TÜBİTAK) Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü /SAGE) geliştirdiği havadan havaya uzun menzilli Bozdoğan füzesinin ilk güdümlü atış testi başarıyla tamamlandı. Füzenin 2020 yılında testlerinin tamamlanmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine gireceği belirtildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bozdoğan ile ilgili bir video paylaştı ve: “TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Görüş İçi Hava-Hava Füzesi BOZDOĞAN hedef uçağa yapılan ilk güdümlü atış testini başarıyla tamamladı.” açıklamasında bulundu.

Bozdoğan uzun menzilli, aktif radar arayıcı başlıklı füze, hedefe kilitlenip ateşlendikten sonra at-unut özellikli akıllı güdüm, gelişmiş karşı tedbir ve karıştırma kaynağına güdüm, veri bağıyla hedef bilgisi güncelleme, çoklu her açıdan atış ve çoklu hedefe angajman, atıldıktan sonra kilitlenebilme özelliklerine sahip.

Edinilen bilgiye göre Bozdoğan’a ait ilk atışlı test dün gerçekleşti.

Proje kapsamında geliştirilen füzelerden bir tanesi olan ve kızıl ötesi arayıcı başlığa sahip bu füze uçaktan yapılan atışlı testlerin öncesinde, savaş uçağını temsil eden fırlatma platformundan ateşlendi. Test sırasında, füze, havada yaklaşık dört km irtifada seyreden bir hedefe angaje oldu ve gerçekleştirilen atış testi yüksek hassasiyetli buluşma ile sonuçlandı.

 

Bozdoğan Envanter Yolunda

Kısa Link : http://c4news.me/rZejY
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER