AFP
Hindistan için Hornet’lerde Değişiklik

Hindistan için Hornet’lerde Değişiklik 11 Şubat 2020

Boeing, F/ A-18 Süper Hornet uçaklarında yeni denemelere başladı. Platformun, uçak gemilerinde mancınık sistemi yerine kalkış rampası kullanmasıyla ilgili çalışmalar başladı. ABD merkezli firma, Hornet’in rampa ile test etmeyi planladıklarını açıkladı. 57 adet savaş uçağı alacağını açıklayan Hindistan için birçok firma ile rekabet içinde olan Boeing, rampa atılımıyla Hint Donanmasında kendine yer açabilir.

Yeni Delhi, şu an için sadece eski Sovyet gemisi Vikramaditya'yı işletiyor. Rampa ile birlikte 45 bin ton deplasmanı olan gemide Rus yapımı MiG-29K uçakları konuşlandırılıyor. İkinci uçak gemisinin ise 2021 yılında hizmete sokulması planlanıyor. Hindistan, filosunu tamamlamak için yeni uçak satın almak istiyor.

Hindistan, jetleri uçak gemilerinde konuşlandırmak için bir yandan da yerel endüstri çözümlerini deniyor. Ocak ayının başlarında yerel olarak geliştirilen Tejas savaş uçağının rampa ile testi başarıyla icra edildi. Şu an için adı rekabet ortamında anılmasa da ileriki dönemlerde ne olacağı merak konusu.

Kalkış rampası uçağın görevlerini yakından etkileyecek. Mancınık kullanıldığında kısa mesafede istenilen sürate ulaşan uçak daha fazla faydalı yükle uçabiliyor. Oysa rampayı kullanarak havalanan jet daha az süratle daha az faydalı yük taşıyabilir. Bu durum havalanma sırasındaki toplam ağırlığın düşürülmesine neden olabilir.

 

 

Kısa Link : http://c4news.me/YMonX
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER