AFP
Yeni Piyade Tüfeği

Yeni Piyade Tüfeği 20 Mayıs 2020

Bölgede artan tehdit çarpanları ve ordunun modernizasyon ihtiyacı gibi nedenlerle son dönemlerde hızla silahlanan Japonya, yeni piyade tüfeğini tanıttı.

Envanterdeki 5,56x45mm Tip 89 tüfeklerinin yerini alması için geliştirilen Tip 20, aynı kalibre mühimmatı kullanıyor. Tüfekler, Tip 89'ların envantere alındığı 1989'dan bu yana 31 yıl içinde  Japonya'nın standart piyade tüfeği olarak tedarik edeceği ilk sistem. Japon Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamya göre yeni silahlar su ve korozyona daha dayanıklı. Bu husus, Tip 20'lerin Adalar Zinciri olarak adlandırılan bölgede icra edilecek bir amfibi harekâtta kullanımına olanak sağlıyor. 

Howa firmasının geliştirdiği Tip 20, kısa vuruşlu gaz piston sistemine sahip. Uzunluğu ve yanaklığı ayarlanabilir dipçik ile ergonomik kullanım sağlayan tüfeğin uzunluğu 783 ila 854 mm arasında değişmekte. Ağırlığı 3,5 kilogram olan Tip 20, 30 fişek kapasiteli STANAG uyumlu şarjörden beslemesini sağlıyor. Silah, çift elle kullanıma olanak sağlayan emniyet / atış modu mandalı ve şarjör bırakma mandalına sahip. Tüfek, gövdenin üst kısmında boydan boya, alt kesimde ise kısmi olarak farklı optik ve elektro-optik donanımın takılmasına olanak sağlayan  MIL-STD-1913 Picatinny ray ile donatıldı. El kundağı ise farklı donanımın entegrasyonuna uyumlu M-LOK yapıda. Tüfekte standart olarak katlanabilir gez-arpacık nişangah da mevcut. Savunma Bakanlığı'nın basın toplantısında açıkladığı bilgilere göre Tip 20, Beretta GLX-160 tüfek altı bombaatar takılmasına olanak sağlıyor.

Birim maliyeti 2 bin 600 Amerikan Doları olarak hesaplanan Tip 20'lerden ilk partide 3 bin 283 adet teslim alınacağı ve Amfibi Ani Müdahale Tugayı'na dağıtılacağı, savunma kulislerinde konuşulan bir diğer husus.

Yeni Piyade Tüfeği

Kısa Link : http://c4news.me/3ds9d
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER